Wortal Webmastera - źródło informacji dla tworzących strony www |  e-marketing / programowanie / webdesign / narzędzia             powered by WebMatic

 

  WEBMASTERS    SKRYPTY

Strona glówna
HTML
JavaScript
PHP
CGI
MYSQL
CSS
SSI
WML
SGML
Offline
Photoshop
PHP
CGI
ASP
JavaScript

Artykuly

FORUM

  NARZEDZIA      SYSTEM

Grafika
Szablony
Czcionki
Porady

Download

  e-BIZNES

Artykuly
Linki
Profesjonalna strona
Nasza oferta
E-booki
Tanie strony www Warszawa

  NIEZBEDNIK

Za darmo
Kasa
Rejestrator www
Aktualności
Domeny
Konwerter ISO

  INNE

DOS
O stronie
Ksiega gości
Kontakt

Zgloś bląd!

 Polecamy:
 śmieszne zdjecia


Szukaj pliku



PHP
Składnia języka : Warunki i pętle : Formularze i poczta : Dostęp do plików : Obsługa grafiki  HTTP cookies : Prosty chat : Artykuły: Skrypty


  Newsy Księgi gości Forum Systemy portalowe Pliki Logowanie
  Bannery Sondy Chaty Wyszukiwarki Statystyki Katalogi     Inne

KURS PHP

Wprowadzenie

Dla kogo jest ten kurs?
     Pisząc ten kurs zakładam, że czytający zna język HTML. Trudno mi powiedzieć czy wystarczy umiejętność posługiwania się edytorem HTML takim jak Front Page, Pajączek itp. bo żadnego nie używam. Mile widziana byłaby znajomość podstaw programowania, chociaż myąlę że i bez tego kurs da się zrozumieć, chociaż może być sporo trudniej. Na pewno przyda się też serwer na którym będzie można umieszczać skrypty, żeby sprawdzić ich działanie. Dla użytkowników Linuxa wystarczy zainstalowany Apache z modułem do obsługi skryptów php. Serwer Apache można też zainstalować pod Windows - niedługo zamieszczę na stronie opis instalacji. Kurs jest o skryptach PHP 3.0 - nie wiem ile da się użyć w wersjach wcześniejszych, w późniejszych wszystko powinno działać.


Czym są skrypty PHP?
     Skrypty PHP są to programy umieszczane w treści stron WWW. Są one wykonywane przez serwer przed wysłaniem strony do użytkownika. Mają bardzo duże moliwości, ale mimo to są dość proste. Bardzo łatwa jest obsługa formularzy za pomocą skryptów PHP. Jedną z największych zalet skryptów PHP jest bardzo łatwa integracja z wieloma bazami danych. Ten kurs opisuje jedynie wykorzystanie bazy Postgres SQL, ale obsługa innych baz jest podobna. Oprócz tego skrypty PHP mają wiele innych ciekawych możliwości, jak dynamiczne tworzenie obrazków w formacie GIF, i możliwoąć łatwego wysyłania plików na serwer. Dzięki temu skrypty PHP stanowią ciekawą alternatywę dla skryptów CGI pisanych w Perlu, czy innych językach.

Co to jest PHP?

PHP (oficjalnie "PHP: Hypertext Preprocessor") jest zagnieżdżonym w HTML językiem skryptowym działającym po stronie serwera. Zamiast pisać program, zawierający mnóstwo komend tylko do wypisania HTML, piszesz kod HTML zawierający troche zagnieżdżonego kodu, który robi coś konkretnego . Kod PHP jest zawarty pomiędzy specjalnymi znacznikami otwierającymi i zamykającymi które pozwalają na wchodzenie do i wychodzenie z trybu PHP.

PHP różni się od skryptów wykonywanych po stronie klienta takich jak np. JavaScript tym, że cały kod PHP wykonywany jest na serwerze. Jeśli masz na serwerze skrypt, klient dostanie tylko rezultat wykonania skryptu, bez możliwości stwierdzenia jak wygląda generujący go kod.

PHP potrafi zrobić wszystko to, co każdy inny skrypt CGI: zbieranie danych z formularzy, generowanie dynamicznych stron oraz wysyłanie i odczytywanie cookies... i wiele, wiele więcej. PHP obsługuje bazy danych (MySQL, PostgreSQL, Adabas D,InterBase, Solid, dBase, mSQL, Sybase, Empress, Velocis, FilePro, Oracle, Unix, dbm, Informix) i wiele protokołów sieciowych (HTTP, IMAP, SNMP, NNTP, POP3...)...

PHP wymyślił jesienią 1994 Rasmus Lerdorf. Wczesne niepublikowane wersje były używane na jego stronie do śledzenia kto czyta jego CV on-line. Pierwsza wersja używana przez innych była dostępna na początku roku 1995 i była znana jako Personal Home Page Tools. Składała się z bardzo prostego parsera, który rozumiał bardzo niewiele makr, oraz z paru narzędzi które były wtedy popularnie używane na stronach domowych, czyli księga gości, licznik i parę innych drobiazgów. W połowie 1995 parser został przerobiony i nazwany PHP/FI Version 2. FI było częścią innego pakietu stworzonego przez Rasmusa do interpretowania danych z formularzy HTML. Rasmus połączył skrypty z Personal Home Page tools z Form Interpreter oraz dodał wsparcie dla mSQL i tak narodził się PHP/FI. PHP/FI zaczął rozwijać się w niewiarygodnym tempie, kiedy ludzie zaczęli dodawać swój kod.

W połowie 1997 nastąpiła także zmiana w rozwoju PHP. PHP przestał być osobistym projektem Ramsusa do którego dołączyła garstka ludzi, stał się znacznie bardziej zorganizowanym projektem zespołowym. Parser został napisany od zera przez Zeeva Suraskiego i Andi'ego Gutmansa. Ten właśnie praser został podstawą dla PHP Version 3. Spora część kodu PHP/FI została wykorzystana w PHP3, ale też wiele zostało napisane zupełnie od nowa.

Trudno podać dokładne statystyki, ale szacuje się (NetCraft) że PHP działało pod koniec 2000 roku w 4.253.488 domen i 762.493 adresów IP. Liczby te wciąż rosną. Wedle tych samych szacunków PHP jest używane przez 35% serwerów Apache (które reprezentują 58% całkowitej liczby serwerów www w Internecie), co czyni je najbardziej popularnym językiem skryptowym na tych serwerach.

Grzegorz Plebański
Szukasz dobrego serwera z obsługą PHP, CGI i MySQL?
Zajrzyj pod adres http://www.ygreg.com/hosting

R E K L A M A

^top^