Wortal Webmastera - źródło informacji dla tworzących strony www |  e-marketing / programowanie / webdesign / narzędzia          powered by CubeMatic.com

 

  WEBMASTERS    SKRYPTY

Strona glówna
HTML
JavaScript
PHP
CGI
MYSQL
CSS
SSI
WML
SGML
Offline
Photoshop
PHP
CGI
ASP
JavaScript

Artykuly

FORUM

  NARZEDZIA      SYSTEM

Grafika
Szablony
Czcionki
Porady

Download

  e-BIZNES

Artykuly
Linki
Profesjonalna strona
Nasza oferta
E-booki
Tanie strony www Warszawa

  NIEZBEDNIK

Za darmo
Kasa
Rejestrator www
Aktualności
Domeny
Konwerter ISO

  INNE

DOS
O stronie
Ksiega gości
Kontakt

Zgloś bląd!

 Polecamy:
 śmieszne zdjecia


Szukaj pliku SERWIS  

Zasady dobrego webmastera

WWW (ang. World Wide Web) to sieć powiązanych ze sobą dokumentów udostępnianych za pośrednictwem przeglądarek WWW komunikujących się z serwerami WWW za pomocą protokołu HTTP. Sieć jaką tworzą dokumenty HTML, czyli tzw. strony WWW, połączone ze sobą odsyłaczami, ma charakter logiczny. Zaletą W3 jest wygodny interfejs, który przemienił się z tekstowego w graficzny około 1993 roku, a co za tym idzie prosty sposób poruszania się po sieci i odnajdywania informacji. Sieć WWW została zapoczątkowana przez Europejskie Labolatorium Fizyki.

Każdy kto chce tworzyć strony powinien wiedzieć po co, dla kogo i o czym będzie witryna. Odradzam tworzenia stron różnotematycznych w skrajnych tego rodzaju wypadkach (od programowania poprzez muzykę kończąc na wiadomościach o sobie i swoich znajomych). Trzeba wyróżnić dwa rodzaje stron: strona domowa tzw home page oraz strona przeznaczona dla wybranej części internatów tzw wortal.

Następnym krokiem jest oprawa graficzna. Tutaj również głównie zależy ona od tematyki i przeznaczenia strony. Jeżeli nasza witryna przekazywać ma informację należy używać najmniejszą ilość grafiki, bo przecież chodzi tu o treści o walory wizualne.
Trochę innym typem są strony domowe. Tutaj z reguły zamieszcza się dużą ilość grafiki (zdjęcia, rysunki itp). Tak więc odwiedzający z góry wie że strona nie będzie przekazywała tylko wiadomości. Ale w tym wypadku trzeba wyraźnie zaznaczyć że jest to strona domowa!

Mamy już pomysł i grafikę. Czas na treści. Powinny one być czytelna i przejrzyste oraz łatwo dostępne. Jeden tekst nie powinien być ciągłą linnią ograniczoną brzegami strony. Należy robić odstępy, wyróżniać ważny wątek czy pogrubiać akapity. To jest zawsze milsze dla oka.
Należy również pamiętać o odpowiednim kontraście pomiędzy tekstem a tłem strony oraz o wielkość czcionki.. Osoba czytająca nie powinna odczuwać zmęczenia przy czytaniu.

Jeżeli strona zawiera dużą ilość treści należy pogrupować ją według odpowiednich kategorii tematycznych. Trzeb wyraźnie zaznaczyć co gdzie jest. Nie można dopuścić do tego, aby użytkownik przeszukiwał zawartość serwisu w celu znalezienia interesujących go wiadomości. Znaczącą rolę odgrywa tu wyraźnie zaznaczone menu strony. Tutaj powinny być linki do najważniejszych głównych działów strony.

Większość początkujących webmasterów i webdesignerów zaopatruje swoje strony w dużą ilość animacji, grafiki czy muzyki. Taka strona od razu świadczy o poziomie webmastera. Nie sztuką jest zbudować stronę z mnóstwem tanich efektów która ładuje się kilka minut. Celem Internetu jest głównie szybki dostęp do informacji. Tak więc strona która nie spełnia tego warunku, nie spełnia oczekiwań odwiedzających strony. Należy stosować jak najmniej grafiki. Jeżeli już to małych rozmiarów oraz skonwertowaną np. do formatu .gif.

Najistotniejszą rzeczą www jest technika w jakiej wykonujemy stronę. Dawniej standardem był HTML i JavaScript. Teraz Javę zaczyna zastępować PHP. Tak więc jeżeli zaczynamy tworzyć swoją stronę polecam zapoznanie się z podstawą PHP dzięki czemu witryna będzie działała płynnej, ale przede wszystkim PHP znacznie ułatwia zarządzanie stroną. Pływające ramki czy wyskakujące okienka już dawno wyszły z mody.

Strona www - droga do sławy, poznania ludzi, rozszerzenia swoich umiejętności, chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi. Jest wiele celów które towarzyszą młodym webmasterom. Każdy z nich jest szczytny i na pewno spotka się z zainteresowaniem. Jest tylko jeden warunek: witryna która ma być przeznaczona dla innych powinna być wykonana estetycznie oraz poprawnie pod względem technicznym. Twoja strona powinna być Twoim dziełem, a nie przedrukiem innych.

LuGo
http://xklonos.4me.pl

<== WSTECZ =

R E K L A M A

^top^