Wortal Webmastera - źródło informacji dla tworzących strony www |  e-marketing / programowanie / webdesign / narzędzia          powered by CubeMatic.com

 

  WEBMASTERS    SKRYPTY

Strona glówna
HTML
JavaScript
PHP
CGI
MYSQL
CSS
SSI
WML
SGML
Offline
Photoshop
PHP
CGI
ASP
JavaScript

Artykuly

FORUM

  NARZEDZIA      SYSTEM

Grafika
Szablony
Czcionki
Porady

Download

  e-BIZNES

Artykuly
Linki
Profesjonalna strona
Nasza oferta
E-booki
Tanie strony www Warszawa

  NIEZBEDNIK

Za darmo
Kasa
Rejestrator www
Aktualności
Domeny
Konwerter ISO

  INNE

DOS
O stronie
Ksiega gości
Kontakt

Zgloś bląd!

 Polecamy:
 śmieszne zdjecia


Szukaj pliku SERWIS  

Instalacja phpBB2


1. Na początek konieczny jest serwer. I tu łatwo, niestety, nie będzie. Konieczny jest serwer z obsługą php i MySQL (jeśli nie wiesz, co to jest, spokojnie, dowiesz się w swoim czasie ). Większość darmowych serwerów, takich jak Republika, WP czy Terramail niestety odpada. Wyjść jest kilka - płatny serwer (ech...), szukanie serwisu, który zechce wziąć Twoją stronę pod swoje skrzydła (czyli tzw. sponsoring, ale strona wtedy musi prezentować naprawdę wysoki poziom), poznanie kogoś miłego, sympatycznego i koleżeńskiego z własnym serwerem i nastrojem do dobrych uczynków, albo... trochę cierpliwości, wyszukiwarka (polecam Google) i parę godzinek szukania... Niestety, łatwo nie będzie. Ja moje pierwsze forum założyłam na stronie www.tripod.lycos.co.uk , ale szczerze mówiąc nikomu ich serwera nie polecam... Na początek powinien jednak od biedy wystarczyć. 

2. Kiedy mamy już własne konto, musimy ściągnąć phpBB. W tym celu możesz np. zajrzeć na polską stronę forum: www.phpbb.pl  Oczywiście zawsze pozostaje też wyszukiwarka ;). Niezależnie od tego polecam Wam phpBB w wersji od 2.0 wzwyż. Najlepiej poszukajcie też polskojęzycznej wersji - będzie mieli dużo mniej pracy. 

3. Kiedy już plik z phpBB spokojnie zląduje na Twoim dysku, rozpakuj go i wrzuć na Twój serwer. Teraz rozpoczynamy instalację. Można ją wywołać wpisując w oknie przeglądarki link do katalogu z forum, czyli przykładowo jeśli zgrałeś pliki forum do foldera phpBB2, a adres serwera to http://www.freepage.com/mojastrona, wpisujesz http://www.freepage.com/mojastrona/phpBB2. No, ale to był ten łatwiejszy etap . 

4. Teraz powinien wyświetlić się ekran instalacyjny. W zależności od wersji językowej napisy będą po polsku lub po angielsku (Boże, co się ze mną dzieje, kompletne banały piszę! ). Teraz wypełniamy kolejne pola formularza: 

Kod: 
Default board language (Domyślny Język Forum) - tu akurat nie ma czego tłumaczyć :). Jeśli wrzuciłeś na serwer polską wersję phpBB, prawdopodobnie będziesz miał do wyboru język polski i angielski. 


Kod: 
Database Type (Typ Bazy Danych) - tu wybierasz rodzaj bazy danych. Podobno wybór jest raczej bez różnicy, ale lepiej zaznaczyć odpowiednią bazę. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do jej rodzaju, zajrzyj na stronę gdzie zakładałeś konto WWW i poszukaj odpowiedniej dokumentacji. 


Kod: 
Choose your installation method (Wybierz metodę instalacji) - tutaj wybieramy oczywiście "Install" (instalacja).


5. Teraz przechodzimy do Database Configuration czyli konfiguracji bazy danych. Mamy kolejno: 

Kod: 
Database Server Hostname/DSN (Serwer Bazy Danych/DSN) - to nazwa hosta. Najczęściej wpisujemy "localhost" (oczywiście bez cudzysłowu).


Kod: 
Your Database Name (Nazwa Bazy Danych) - jak można łatwo się domyślić, to miejsce na nazwę Twojej bazy danych MySQL. W tym wypadku musisz już poszperać w dokumentacji. W wypadku serwera Tripod, o którym wspominałam na początku, jest to "twójlogin_uk_db". 


Kod: 
Database Username (Użytkownik Bazy Danych) - tak jak poprzednio, bez przeszukania dokumentacji raczej się nie obędzie. A w wypadku Tripod to po prostu Twój login. (Z doświadczenia wiem że można wpisać root! R@ven)


Kod: 
Database Password (Hasło Bazy Danych) - a tu wpisujesz swoje hasło do bazy :). [i](Z doświadczenia wiem że można zostawić puste! R@ven)[/i] 


Kod: 
Prefix for tables in database (Prefiks dla tabel w bazie danych) - tutaj lepiej nic nie zmieniać, chyba, że w tej samej bazie chcesz zainstalować więcej kopii phpBB. Wówczas dla każdego z nich musisz wybrać inny prefiks.


6. ... i już lądujemy w Admin Configuration, czyli w wersji swojskiej w konfiguracji admina. Na początek: 

Kod: 
Admin Email Address (Adres Email Admina) - Twój mail :), a potem... 


Kod: 
Domain Name (Nazwa Domeny), Server Port (Port Serwera), Script path (Ścieżka skryptu) - te trzy pola najbezpieczniej będzie pozostawić bez zmian. Na wszelki wypadek jednak sprawdzić te dane. 


7. Końcówka jest już łatwa: 

Kod: 
Administrator Username (Nazwa Administatora) - to jest po prostu hmm... nazwa administratora ;). Innymi słowy - nick, którym będziesz posługiwać się na forum. 


Kod: 
Administrator Password (Hasło Administratora) - miejsce na Twoje hasło.


Kod: 
Administrator Password [Confirm] (Miejsce Administratora [Potwierdź]) - wpisz swoje hasło powtórnie (wszystko po to, by nie było później pomyłek).


Czas kliknąć na Start Install/Zacznij Instalację. Możesz już sobie pogratulować. Jeśli po drodze nie popełniłeś żadnego błędu, powinieneś właśnie zobaczyć Twoje forum. Ooo, jest . 

Teraz przejdź do Panelu Administracyjnego. Link do niego znajdziesz na samym dole strony, nad napisem "Powered by phpBB...". Tutaj będziesz mógł dokonać wszelkich zmian dotyczących Twojego forum. Ale... to już temat na zupełnie inny artykuł . 

Tawananna
www.amtv.prv.pl

<== WSTECZ =

R E K L A M A

^top^